سیستم اتوماسیون و کنترل

با به کارگیری سیستم کنترل و اتوماسیون امکان کنترل دقیق و آسان آیتمهای کاربردی گلخانه برای کاربران میسر می شود. استفاده از سیستم های اتوماسیون این امکان را به کاربران می دهد تا علاوه بر کنترل دقیق سیستمهای آبرسانی، گرمایشی، سرمایشی و ... امکان اطلاع رسانی از ایرادهای سیستم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی را هم ارائه می دهد. همچنین هوشمندسازی گلخانه سبب افزایش میزان محصول و بالا بردن کیفی سطح محصولات می شود. در این بخش به چند سیستم مهم اتوماسیون می پردازیم.

  •  کنترل سیستم فن های سیرکولاسیون

بر اساس ابعاد و طرح گلخانه سیستم گرمایشی به چندین Zone یا سکتور تقسیم بندی می شود. در هر Zone سنسورهای مربوطه قرار گرفته و اعداد به بخش اتوماسیون مخابره می شود. در صورت ایجاد اختلاف بیش از 10% اعداد سیستم اتوماسیون دستور روشن شدن فن های سیرکولاسیون را می دهد. این امر باعث یکسان سازی آیتمهای اندازه گیری شده و همچنین باعث می شود در کل گلخانه میزان دی اکسید کربن و دما به میزان ثابتی برسد.

  •  کنترل سیستم گرمایشی

بر اساس دمای تعریف شده (Set Point) و بر اساس دمای Zone که از طریق سنسور متصل شده در آن بخش دمای هر Zone به سیستم اتوماسیون مخابره می شود و شیر Mixing Valve که به پمپ های سیرکولاسیون هر Zone متصل است، میزان اختلاط سیال رفت و برگشت را تعیین و بر این اساس میزان گرمایش ورودی به هر بخش تعریف می شود. با توجه به اینکه پمپ های مرکزی (Master Pump) سیال حامل انرژی را از بویلرها به محل نصب پمپ های سیرکولاسیون خطی فرعی پمپاژ می کنند با تغییر میزان سطح انرژی گرمایشی توسط سنسورهای مستغرق و بر اساس دمای Set Point و گرادیان دما تابلوی برق کنترل سیستم پمپاژ با کنترل فرکانس برق دور پمپ های سیرکولاسیون را کنترل می کند و در نهایت با تنظیم میزان دبی خروجی از بویلر و بر اساس دمای تنظیمی سیستم مدولاسیون بویلر کنترل می شود. در سیستم مدولاسیون سطح شعله مشعل کنترل شده و امکان دقیق کنترل بویلر میسر می شود.

  •  سیستم کنترل سرمایش

در صورت افزایش دما که بر اساس سنسورهای دما اندازه گیری می شود سیستم مه پاش توسط بخش اتوماسیون فعال می شود. جهت صرفه جویی در مصرف انرژی ابتدا سیستم اتوماسیون برای جلوگیری از افزایش دما سیستم پرده را فعال می کند. همچنین باز کردن پنجره ها یکی از راه کارهای سیستم اتوماسیون برای کاهش دما می باشد. در نهایت اگر دمای گلخانه به دمای مطلوبی نرسد بخش اتوماسیون سیستم کنترل پمپ های فشار قوی سیستم مه پاش را در هر Zone فعال می کند.

  •  سیستم کنترل آبیاری

در هر Zone یک عدد شیربرقی 24VDC جهت کنترل میزان آبرسانی وجود دارد که بر اساس اندازه گیری آب مازاد بر آبیاری که در انتهای گاترها جمع می شوند توسط Flow Meter اندازه گیری شده و واحد اتوماسیون میزان عملکرد شیربرقی هر Zone را تنظیم می کند.

  •  سیستم دی اکسید کربن

در هر Zone از سنسور دی اکسید کربن استفاده می کنیم. در صورت کاهش میزان دی اکسید کربن، بخش کندانسینگ بویلر دمپر ورودی گاز اگزاستی را  پس از کاهش دما از واحد کندانسینگ توسط بلوورها به کانال زیر زمینی گلخانه شارژ می کند سپس توسط کانال های نایلونی گاز دی اکسید کربن به صورت یکنواخت در سطح گلخانه توزیع می شود. در صورت افزایش میزان دی اکسید کربن و یا ایجاد آلودگی در فضای داخل گلخانه دمپرهای خروجی واحد کندانسینگ یونیت باز می شود و گازهای احتراقی به بیرون از گلخانه رانده می شود.

  •  سیستم کنترل چراغ های LED

جهت افزایش بهره برداری و افزایش میزان تولید محصولات، به دلیل اینکه گیاه در طول مدتی که شدت نور خورشید کم می باشد فوتوسنتز کند از پروژکتورهای گلخانه ای استفاده می شود که شدت نور این پروژکتورها توسط بخش اتوماسیون و بر اساس معیار شدت نور بیرون تنظیم می شود.
 سیستم کنترل PH و EC آب
در گلخانه های مدرن جهت کنترل مقدار EC آب از روش اسمز معکوس استفاده می کنیم که کنترل میزان اختلاط آب ورودی و آب RO انجام می پذیرد. همچنین با توجه به استفاده از اسید و کنترل میزان برداشت و تزریق آن به آب آبیاری می توان میزان PH آب را کنترل کرد. علاوه بر این جهت کنترل میزان EC و PH در خروجی خط آبیاری سنسورهای EC و PH قرار می دهیم که در آخرین مرحله با نصب شیر سه راهه برقی در صورت اینکه EC و PH در محدوده استاندارد قرار

  •  سیستم کنترل پرده

در پرده های استفاده شده الیاف مخصوص آلمینیومی جهت انعکاس نور خورشید وجود دارد. جهت جلوگیری از صدمات اشعه خورشید در ماه های گرم تابستان به محصول و همچنین جهت سایه اندازی از سیستم پرده استفاده شده و به صورت اتوماتیک فعال می شود. همچنین در فصل زمستان جهت جلوگیری از تلفات انرژی و حبس گرما در داخل گلخانه سیستم پرده فعال خواهد شد.
 سیستم کنترل پنجره
جهت انجام تهویه و کنترل دما سیستم پنجره توسط بخش اتوماسیون کنترل می شود. بخش اتوماسیون که به سیستم هواشناسی متصل می باشد، در صورت افزایش سرعت باد سیستم پنجره را بسته نگه می دارد. سیستم پنجره این امکان را می دهد که  استفاده بهینه از شرایط اقلیمی موقعیت گلخانه صورت گیرد.

  •  ایستگاه هواشناسی

جهت اندازه گیری پارامترهای رطوبت، دما، سرعت باد و جهت وزش باد توسط ایستگاه هواشناسی انجام و پارامترهای اندازه گیری به سیستم اتوماسیون مخابره می شود.


متاسفانه عکسی یافت نشد!

کپی رایت© 2020