سیستم گرمایشی گلخانه

جهت تأمین گرمایش فضاهای گلخانه ای شرکت A-SERA از دو روش زیر استفاده می کند:

1- سیستم گرمایش از طریق لوله های گرمایشی (PIPE HEATING)

سیستم گرمایش از طریق لوله شامل چهار جزء گرمایش از کف – گرمایش گیاهی – گرمایش دیواری و گرمایش از سقف می باشد.

  •  سیستم گرمایش از کف:

در سیستم گرمایش از کف، سیال استفاده شده که آب می باشد توسط دیگ (Boiler) گرم شده و توسط سیستم پمپاژ به لوله های گرمایشی که در کف گلخانه قرار گرفته است پمپاژ می شود. درفاصله بین گاترها لوله های گرمایشی به قطر 51mm به فاصله 55 cm از همدیگر قرار می گیرند که مطابق شکل زیر توسط ساپورت هایی بر روی سطح زمین قرار گرفته شده که لوپ های گرمایشی به کریدور سرویس گلخانه منتهی می شود.

 این لوله ها به ضخامت 2.5 میلیمتر بوده که علاوه بر انتقال گرمایش به عنوان ریل جهت حرکت ترالی های سرویس گلخانه استفاده می شود. این ترالی ها جهت جمع آوری محصولات و همچنین سرویس و نگهداری سیستم پنجره، پرده و سیستم الکتریکال کاربرد دارد. استفاده از این سیستم باعث می شود تا توزیع حرارت به صورت کاملاً یکنواخت باشد که این امر سبب افزایش راندمان و حفظ کیفیت کلیه محصولات در هر بخش گلخانه می شود. جهت انتقال انرژی گرمایی به لوله ها در هر ZONE از گلخانه از پمپ های سیرکولاسیون خطی استفاده می کنیم. و کنترل دما از طریق Mixing Valve می باشد و با احساس دما توسط سنسورهای مستغرق در کلکتور سیستم پمپاژ که Slave Pump نامیده می شود صورت می گیرد به شکلی که شیر میکس (Mixing Valve) با اختلاط سیال رفت و برگشت باعث کنترل دما می شود.

جهت انتقال سیال به هر لوپ از لوله کشی به روش ریورس استفاده می شود که با استفاده از این روش افت فشار در کلیه لوپ های گلخانه به صورت کاملاً یکنواخت می باشد و همچنین با به کارگیری این لوله کشی در کنار دیواره های گلخانه می توان از ورود کوران هوای سرد به گلخانه جلوگیری کرد. نحوه ی اجرا آن از طریق بست های مخصوص که به سازه گلخانه متصل است استفاده می شود. ضمناً جهت جلوگیری از ورود کوران های سرد در جداره ها از لوله کشی گرمایش دیواری که به سیستم ریورس متصل است استفاده می کنیم.  جهت سرویس و نگهداری هر انشعاب لوپ گرمایشی توسط لوله های flexible  یا قابل انعطاف که توسط شیرگازی به کدکتورهای گرمایشی وصل می باشد استفاده می شود.

  •  سیستم گرمایشی گیاهی (Plant Heating):

این سیستم از طریق لوله کشی به سایز 32 mm که در ارتفاع تقریبی 1/5 متری در داخل گیاه قرار می گیرد و در هر گاتر یک ردیف استفاده می شود. در انتهای لوله که به سمت کریدور سرویس می رسد توسط لوله های قابل انعطاف به ردیف مجاور متصل می شود. ضمناً دمای آب در داخل لوله کشی گرمایشی گیاهی حدوداً  35-40درجه خواهد بود که روش کنترل دمای آن از طریق شیر ترموستاتیک (thermostatic Valve) بوده و بر روی کلکتور پمپ سیرکولاسیون خطی هر Zone استفاده می شود.

  •  سیستم گرمایش از سقف ( Roof Heating ):

این سیستم به شیربرقی سولونوئید ( Solenoid Valve ) که بر روی کلکتور پمپ سیرکولاسیون خطی قرار می گیرد متصل می باشد و کنترل شیربرقی توسط سیستم اتوماسیون انجام می گیرد به این شکل که در مواقع بارش برف و همچنین در دماهای بالای˚15-  سانتی گراد این سیستم فعال شده و سیستم اتوماسیون به شیربرقی دستور روشن شدن جهت ذوب برف در سقف را می دهد. در این روش در هر اسپن از دو ردیف لوپ گرمایشی استفاده می شود. همچنین جهت گرمایش بخش های Wave House گلخانه که شامل کلیه فضاهای غیرکشت می باشد این روش معمول می باشد.

  •  سیستم گرمایش دیواری:

با لوله کشی در کنار دیواره های گلخانه می توان از ورود کوران هوای سرد به داخل گلخانه جلوگیری کرد. نحوه ی اجرا آن از طریق بست های مخصوص که به سازه گلخانه متصل است استفاده می شود.

2-  سیستم گرمایش از طریق گرم کردن هوا:

در این روش سیال توسط بویلر گرم شده و توسط پمپ سیرکولاسیون به مبدل لوله ای وصل می شود. در این مبدل ها جهت افزایش راندمان گرمایشی و بالا بردن سطح تبادل گرمایی از پرده های آلمینیومی موج دار استفاده می شود. جنس لوله های مبدل بنابه سفارش از نوع مسی، آلمینیومی و فولادی استفاده می شود. در پکیج های تولیدی شرکت A-SERA خروجی کلکتور گرمایشی علاوه بر تغذیه مبدل های هوایی می تواند جهت تأمین گرمایش کفی و یا دیواری از طریق فلنچ های خروجی، سیال را به سیستم لوله کشی داخل گلخانه هدایت کند. جهت عبور هوا از مبدل هوایی از فن استفاده می شود که بنا به سفارش و طرح موردنیاز می توان از سری فن های سیلندری، آکسیال و یا پره ای استفاده کرد. جهت تنظیم میزان هوادهی سیستم می توان از اینورتر یا موتوردمپر استفاده کرد. در این سیستم در صورت کاهش میزان دی اکسید کربن سیستم موتوردمپر گازهای احتراقی را به بخش گلخانه منتقل می کند تا علاوه بر تأمین گرمایش گلخانه میزان دی اکسید کربن در داخل فضای گلخانه را تنظیم کند.

 

 *مبدل حرارتی:

با توجه به اینکه دپوی آب معمولاً در استخرهای بتنی روباز انجام می گیرد در فصل زمستان جهت گرم کردن آب برای آبیاری گیاهان بایستی از مبدل حرارتی استفاده شود. این مبدل ها به شیر ترموستاتیک سه راهه متصل می باشد که در صورت پایین بودن درجه آب ورودی آب از داخل مبدل عبور کرده و به دمای مطلوب برسد و سپس در سیلوهای ذخیره آب که در داخل گلخانه در بخش wave house قرار میگیرند ذخیره می شوند. این مبدل ها به شکل پره ای بوده و به صورت یک در میان، سیال در مدار سیرکولاسیون و مدار مصرفی با یکدیگر تبادل انرژی خواهند داشت.
در نوع دیگری از مبدل های حرارتی که در طراحی شرکت A-SERA قرار دارد مبدل ها در خروجی گازهای احتراقی دیگ ها قرار می گیرند که با عبور سیال از این مبدل ها انرژی حرارتی گازهای احتراقی پایین رفته و سبب کاهش دمای گازهای احتراقی در دیگ های استفاده شده می شود. این امر باعث کاهش شدید تلفات حرارتی بوده و در تأمین دی اکسید کربن موردنیاز گلخانه استفاده فراوانی دارد.

* بافرتانک:

بافرتانک مخزنی بزرگ و عایق شده می باشد که از فلز ساخته شده و در بیرون از گلخانه تعبیه می شود. ارتفاع این مخزن از سطح گلخانه بالاتر بوده و به عنوان منبع انبساط بویلرها نیز به کار می رود. این مخزن تحت فشار گاز ازت بوده و سیستم تأمین فشار توسط کمپرسور قابل اجرا می باشد. اساس نیاز به استفاده از بافرتانک تأمین دی اکسید کربن مورد نیاز می باشد. در طول روز که انرژی گرمایی به دلیل تابش نور خورشید بالا می باشد، نیاز گرمایی به بویلرها کاهش می یابد. اما با توجه به اینکه گیاه در حال فوتوسنتز می باشد و مخصوصاً در زمستان که سیستم پنجره ها باز نمی باشد تأمین دی اکسید کربن موردنیاز برای گیاهان از طرف واحد کندانسینگ یونیت بویلرها انجام می پذیرد. در نتیجه بویلرها شروع به کار می کند اما انرژی گرمایی چون مازاد بر نیاز می باشد توسط پمپ های سیرکولاسیون آب داغ به بافرتانک هدایت می شود و به دلیل عایق بودن مخزن، انرژی گرمایی به عنوان خازن گرمایی نگهداری می شود. به خاطر صرفه جویی در مصرف انرژی شبانه که نیاز گرمایی بالا می رود، انرژی گرمایی مورد نیاز گلخانه توسط حرارت حبس شده در بافرتانک به داخل فضای گلخانه تزریق می شود.

*سیستم تأمین دی اکسید کربن

برای تأمین دی اکسید کربن مورد نیاز گیاهان کانال هایی در زیر گاترها قرار می گیرند که در فواصل معینی دارای دریچه ای برای خروج گاز CO2 می باشد. این کانال ها که معمولاً پلاستیکی بوده در انتها به دریچه خروج کازهای احتراقی متصل می شود. در بخش Boiler Room گازهای احتراقی خروجی از بویلرها از واحد کندانسینگ یونیت خارج شده و دمای آن پایین می آید و در طی این فرآیند آب حاصله که خاصیت اسیدی دارد از واحد مبدل استیل کندانسور خارج می شود. گاز احتراقی که انرژی حرارتی خود را به مبدل استیل کندانسور داده است و حاوی مقدار زیادی دی اکسید کربن است توسط بلوورها وارد فضای گلخانه می شود. در صورت افزایش مقدار گاز دی اکسید کربن و یا افزایش ناخالصی ها و ایجاد آلودگی هوایی در داخل گلخانه موتور دمپرهای خروجی واحد بلوور بسته و موتور دمپر اگزاست باز می شود تا گازهای احتراقی به فضای بیرونی محل کشت انتقال پیدا کنند.


کپی رایت© 2020